Szkoła rodzenia

Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim (PCMD) zorganizowało dla przyszłych rodziców zajęcia w ramach bezpłatnej szkoły rodzenia. Zajęcia prowadzi doświadczona Położna Oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Urszula Kopańska. 

Zajęcia odbywają się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w al. 3 Maja 33 w Piotrkowie Trybunalskim, w środy, w godzinach od 16 do 18.

O tym dlaczego warto wziąć udział w spotkaniach z położną rozmawiamy z panią Karoliną słuchaczką szkoły rodzenia, która niedawno urodziła w piotrkowskim szpitalu pierwsze dziecko.

Pani Karolino jak trafiła Pani do szkoły rodzenia?
Całkiem przypadkowo. Musiałam skorzystać z opieki na oddziale w trakcie ciąży. Byłam trochę zagubiona, ponieważ nie wiedziałam co mnie czeka. Odwiedziła mnie Pani Ula - położna Szpitala, długo rozmawiałyśmy. Opowiedziała mi o ciąży i porodzie. Wówczas okazało się, że wielu rzeczy jeszcze nie wiedziałam i dlatego postanowiłam chodzić na zajęcia w szkole rodzenia.
Jaki staż posiada Pani jako mama?
Jestem młodą mamą a to moje pierwsze dziecka, dlatego wiedzę na ten temat miałam bardzo ogólną. Pani Ula to wspaniała kobieta, dzięki naszej znajomości poczułam się pewnie. To ona pokazała mi jak ważny jest świadomy poród i odpowiednie przygotowanie do niego.
Rozumiem, że to Pani Ula przygotowała Panią do porodu?
Tak, to odpowiednia kobieta, pełna empatii i ciepła. Muszę przyznać, iż poznałam cały personel, który pracuje na oddziale i jestem pod wrażeniem jaką opieką otoczone są tu młode mamy. Wszystkie panie położne zainteresowane są naszym samopoczuciem, chętnie z nami rozmawiają, odpowiadają szczegółowo na pytania. Nie mogłam wymarzyć sobie innego szpitala na tą okoliczność.
A jakie wrażenia ma Pani z czasu korzystania ze szkoły rodzenia?
To był ważny czas, każdemu polecam to miejsce. Pełne zaangażowanie, słuchanie naszych potrzeb i wsparcie na każdym etapie to było to, czego potrzebowaliśmy jako przyszli rodzice. Przed poznaniem Pani Uli nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak ważna jest to cześć całego okresu ciąży,  a później porodu. Zostałam przygotowana na wszystko, dowiedziałam się jak mam się zachowywać podczas każdego etapu porodu, jak zachowywać powinien się ojciec dziecka. Tego nie dowiemy się w czasie kontrolnej wizyty u lekarza, a jedynie w szkole rodzenia. Dzięki temu przebieg porodu nie był dla nas zaskoczeniem.
Czy wyobrażenia o porodzie były inne niż rzeczywistość?
Zdecydowanie tak, samo przygotowanie w szkole rodzenia, informacje, które dostałam podczas spotkań zmieniły tzw. „demona” w przyzwoite przeżycie. Ja wiem, że na finał złożyło się wszystko ale cieszę się, że dzięki Pani Uli przeszłam szkolenie.
Czy korzystała Pani ze znieczulenia podczas porodu?
Znieczulenie dostałam bez problemu, wystarczyła dawka próbna, to naprawdę działa. Podczas szkoły rodzenia dowiedziałam się dużo na temat znieczulenia zewnątrzoponowego. Wiedziałam, że będę chciała skorzystać z tej bezpłatnej możliwości. Znieczulenie działało bez zarzutów, nie miałam żadnych skutków ubocznych, po porodzie szybko mogłam zająć się maluszkiem. To zadziwiające, że wszystko, czego przyszła mama potrzebuje podczas opieki przed i po porodzie, jest na jednym oddziale w jednym szpitalu.
Czyli jednym słowem jest Pani zadowolona z opieki w PCMD?
Nawet więcej niż zadowolona. Moje znajome, które mnie odwiedzały na oddziale, widząc zaangażowanie Pań, stwierdziły, że też przyjadą tu rodzić.
Przyjadą?
Tak, bo my nie jesteśmy z Piotrkowa. W naszym mieście też jest szpital, ale tutaj urzekł mnie klimat i ludzie, którzy tu pracują. Dlatego, jak dopisze szczęście,  będę tu wracać. Jeżeli mogę to bardzo chciałam podziękować wszystkim za opiekę i serce. Wychodzę z tego szpitala spokojna i szczęśliwa. Jak rodzić to tylko tu, ja osobiście będę polecać PCMD każdej przyszłej mamie. To ważne, aby rodzić w przyjaznym otoczeniu.

 

Centrum Wsparcia Rodzicielstwa przy Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Roosevelta 3 jest inicjatywą wspierającą wszystkie jednostki PCMD, a zwłaszcza Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Oddział Noworodków Szpitala przy ul. Roosevelta 3 w Piotrkowie Trybunalskim.
Za cel stawia sobie szeroko pojęte wspieranie rodzicielstwa wśród mieszkańców Ziemi Piotrkowskiej.
 
Osobą koordynującą działania Centrum jest mgr Urszula Kopańska, Położna Oddziałowa Oddziału Położniczo - Ginekologicznego PCMD w Piotrkowie Trybunalskim. W razie potrzeby kontaktować się można pod nr tel. 44 645 11 53.

WSZYSTKICH PRZYSZŁYCH RODZICÓW SERDECZNIE ZAPRASZAMY.