O oddziale

Witamy w  Oddziale  Położniczo – Ginekologicznym.

Oddział Położniczo - Ginekologiczny jest jedynym oddziałem w Piotrkowie Trybunalskim i w powiecie piotrkowskim, który udziela świadczeń szpitalnych z zakresu położnictwa i ginekologii oraz świadczeń onkologicznych.
Ciąża i poród to ważne wydarzenia w życiu każdej rodziny. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych rodziców, a w szczególności kobiet oczekujących narodzin dziecka, każdej pacjentce zapewniamy BEZPŁATNE ŁAGODZENIE BÓLU PORODOWEGO METODĄ ZEWNĄTRZOPONOWĄ DO PORODU NATURALNEGO. Posiadamy w pełni wyposażoną Salę Porodową wraz z nowoczesnym Oddziałem Położniczo - Ginekologicznym i Oddziałem Noworodkowym. Pragniemy, aby wszystkie mamy pragnące  przejść przez okres narodzin swojego dziecka w naszym szpitalu, miały  komfortowe warunki, czując się  w nim  miło i bezpiecznie. Jesteśmy w pełni gotowi na przyjęcie na świat nowego życia.

W swojej działalności stawiamy przede wszystkim na wysoką jakość świadczonych usług medycznych. Zapewniamy profesjonalny i przyjazny pacjentkom Oddział  z  wykwalifikowaną  kadrą z dużą wiedzą medyczną oraz wysokiej klasy sprzętem, świadcząc usługi na najwyższym poziomie.
Zrozumienie  współczesnych potrzeb pacjentek, zapewnienie bezpieczeństwa   poprzez    kompleksową  opiekę medyczną daje nam możliwość spełnienia oczekiwań  wszystkich  kobiet hospitalizowanych w naszym Oddziale.
Zakres udzielanych świadczeń medycznych  w naszym Oddziale odpowiada wymogom zgodnym z I stopniem referencyjności, co oznacza, że na Oddział będą przyjmowane kobiety w ciąży niepowikłanej, rodzące w planowanym terminie. Pacjentami opiekują się lekarze specjalizacjami z zakresu położnictwa i ginekologii, a także wykwalifikowany personel położniczy.


Zakres świadczeń medycznych, m.in.:

Oddział składa się m.in. z:

 • sali porodowej z klimatyzacją, wyposażona w specjalistyczny sprzęt medyczny: K\kardiomonitory, ultrasonograf, pompy infuzyjne, ssaki, ciągły dostęp do tlenu oraz wielofunkcyjne, mobilne łóżka porodowe, znieczulenie zewnątrzoponowe, a także sprzęt do znieczulenia z użyciem gazu rozweselającego (podtlenek azotu),  który bezpiecznie  i skutecznie uśmierza  ból w trakcie porodu. Sala porodowa posiada również akcesoria wspomagające i ułatwiające przebieg procesu porodowego, takie jak: piłki, drabinki treningowe, materace, worek sacco,
 • sali operacyjnej z przeznaczeniem do cięć cesarskich zlokalizowanej w sąsiedztwie sali porodowej, co daje możliwość  szybkiej interwencji medycznej  w nagłych zagrożeniach życia zarówno matki jak i dziecka,
 • gabinet zabiegowy służący do działalności  medycznej w zakresie diagnostyki, zabiegów oraz leczenia 
 • pokoju przyjęć,
 • pracowni  KTG, USG,
 • sal chorych,
 • sal pooperacyjnych,
 • sal dla matek z dziećmi,
 • toalet, pryszniców.
Oddział Położniczy stanowią jedno i dwuosobowe sale w systemie „rooming - in”, który  poprzez  możliwość bezpośredniego,  bliskiego kontaktu umożliwia nawiązanie wyjątkowej więzi miedzy matką i dzieckiem już od pierwszych chwil po porodzie. Wszystkie sale położnicze są odnowione, przystosowane do potrzeb i oczekiwań kobiet. Większośc sal wyposażona jest w profesjonalne fotele do karmienia piersią.
W Oddziale prowadzony jest pełny monitoring tętna płodu, diagnostyka ciąży z wykorzystaniem sprzętu ultrasonograficznego oraz wykonywane są  badania profilaktyczne wspomagane terapią farmakologiczną. Oddział prowadzi współpracę z Bankami Komórek Macierzystych, co przekłada się na możliwość  pobrania krwi pępowinowej w trakcie porodu zarówno fizjologicznego, jak też cięcia cesarskiego. Personel położniczy posiada  wymagane kwalifikacje jak również certyfikaty potwierdzające  kompetencje w zakresie  pobierania krwi pępowinowej.
W kompleksie położniczo – ginekologicznym znajduje się także ginekologia zachowawcza i operacyjna, w ramach której leczone są wszystkie schorzenia ginekologiczne kobiet. Terapia lecznicza w tym Oddziale ma charakter diagnostyczny, farmakologiczny, zabiegowy oraz operacyjny (Zabiegi ginekologiczne).
 
Zapraszamy do zwiedzania Oddziału  Położniczo – Ginekologicznego, Noworodkowego i Sali Porodowej przed porodem codziennie w godz. 12.00 – 13.00. Wszelkich informacji udzielają Oddziałowe: z Oddziału Położniczo - Ginekologicznego: Urszula Kopańska: tel. 44 645 11 66 oraz z Oddziału Noworodków: Marzena Maksymowicz: tel. 44 645 11 78.
Istnieje możliwość zwiedzania oddziału również w godz. popołudniowych po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (44 645 11 53). Wizyta w szpitalu  ma na celu poznanie naszego  oddziału  oraz personelu medycznego, który udzieli wszelkich informacji  oraz odpowie na wszystkie nurtujące  Państwa pytania dotyczące zarówno  porodu jak  również  opieki nad mamą i dzieckiem.
 
        Po uprzednim wyrażeniu pisemnej zgody przez rodziców, umieszczamy zdjęcia maluchów na naszej stronie internetowej oraz profilu na Facebooku:


Kliknij w obrazek i zobacz galerię!


Jednocześnie informujemy, że w strukturach Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim znajdują się:
 • poradnie specjalistyczne dla dzieci w Piotrkowie Trybunalskim:
 • poradnie podstawowej opieki zdrowotonej dla dzieci w Piotrkowie Trybunalskim i w powiecie piotrkowskim: