Fundacja dla Matki i Dziecka

Przy Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim powołana została Fundacja „Dla matki i dziecka”.


O celach i zadaniach Fundacji mówi Krystyna Czechowska odpowiedzialna za prace związane z powołaniem Fundacji.

Jak powstała sama koncepcja utworzenia Fundacji?
Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim (PCMD) po procesie reorganizacji zmieniło swój profil działalności. PCMD zostało włączone do tzw. sieci szpitali, co gwarantuje placówce stałe finansowanie z NFZ. Największą grupę hospitalizowanych osób stanowią kobiety i dzieci korzystające z opieki na Oddziale Położniczo - Ginekologicznym, Oddziale Noworodków i Oddziale Dziecięcym. Cały profil działalności PCMD uzupełnia bardzo dobrze funkcjonujący Oddział Chorób Wewnętrznych. Sam szpital liczy sobie blisko 90 lat i co można dostrzec przeszedł i nadal przechodzi  rewitalizacje. W 2017 r. roku samorząd powiatowy dofinansował zarówno remont Oddziału Dziecięcego, jak i przeprowadził termomodernizację siedziby PCMD. Dlatego teraz czas na kolejny krok, aby z myślą o pacjentach rozszerzać usługi medyczne i diagnostyczne. W PCMD zatrudnieni są wysokiej klasy specjaliści, a naszym celem jest dalszy rozwój prowadzonej działalności, w czym z pewnością pomoże powołana Fundacja.
A dlaczego akurat zwyciężyła formuła fundacji?
Wszystkie pieniądze ze wspólnej puli województwa trafiają zazwyczaj do dużych szpitali, my musimy radzić sobie sami. Stworzenie jak najlepszych warunków dla pacjentów wymaga znacznie większych środków, niż mamy w tej chwili. Właściciel placówki, czyli samorząd powiatu nieustannie wspiera działania PCMD. Musimy pamiętać jednak, iż pieniądze są potrzebne zawsze i na wszystko. Działalność Fundacji będzie wsparciem dla dalszej działalności PCMD.
Jaki wpływ będzie miała Fundacja na funkcjonowanie PCMD?
Powstała Fundacja zwiększa nasze możliwości zagwarantowania ciągłości diagnostyki oraz opieki medycznej. Będziemy mogli skorzystać ze wsparcia finansowego i rzeczowego sponsorów, którzy już deklarują swoją pomoc. Ponadto, wachlarz możliwości pozyskania środków zewnętrznych znacznie wzrasta.  W obecnych czasach leczenie na wysokim poziomie wymaga dobrego, coraz bardziej rozwiniętego technologicznie sprzętu. Fundacja będzie wspierać działania PCMD w wyposażaniu oddziałów w nowoczesne urządzenia diagnostyczne, a jednocześnie pomoże stworzyć lepsze warunki dla mam i ich pociech, w czasie leczenia szpitalnego.
Kto może być sponsorem Fundacji?
Każdy kto chce pomóc i jest świadomy potrzeb w zakresie ochronie zdrowia. Na wsparcie Fundacji nie tylko mogą liczyć oddziały szpitalne, ale również jednostki zewnętrze, które będą potrzebowały takiego wsparcia, a my będziemy mogli im pomóc. Wysoce wyspecjalizowana kadra oraz świetny sprzęt to jest to, czego potrzebujemy w ciągłości świadczenia usług w PCMD - dlatego działalność Fundacji w kontekście funkcjonowania PCMD jest tak ważna. To umożliwi naszym pacjentom lepszą dostępność do usług. Jestem przekonana, że darczyńców i sponsorów będzie wielu, bo i cel jest szczytny. Opieka nad przyszłą mamą i dzieckiem jest dla nas najważniejsza. Chcemy stworzyć komfortowe warunki dla naszych pacjentów i zapewnić im niezbędną pomoc.
Gdzie można zasięgnąć większej ilości informacji na temat wsparcia dla Fundacji?
Jestem osobą wyznaczoną do prowadzenia spraw Fundacji, dlatego proszę o kontakt bezpośrednio ze mną w siedzibie PCMD, która znajduje się przy ul. Roosevelta 3 w Piotrkowie Trybunalskim, telefonicznie (44 645 11 17) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (krystyna.czechowska@pcmd.pl).


 

Załączniki artykułu